Forum Creştini md
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Motivare de a lupta

2 participanți

In jos

Motivare de a lupta Empty Motivare de a lupta

Mesaj  Aishah din Moldova Joi Sept 24, 2009 3:32 pm

În blogul www.aishahdinmoldova.wordpress.com am publicat următorul articol:
În acest articol voi preyenta cîteva versete care pe mine personal m-ar motiva la luptă, fiindcă într-adevăr au o făgăduinţă deosebită. Astfel, sura IV, apropo, suntem aproape de sfîrşitul acestei sure, versetele 97-98,100 menţionează:

“Cei credincioşi, care rămîn acasă fără să fie bolnavi în luptă nu sunt asemenea cu cei care luptă pe drumul lui Dumnezeu cu avere şi putere. Dumnezeu îi ridică mai mult pe cei ce se luptă cu avere şi putere, faţă de cei ce rămîn acasă. Dumnezeu le-a făgăduit tuturor frumosul, însă celor ce se luptă le dă mai mare răsplată decît celor ce rămîn acasă, cu o treaptă mai mult, le dă şi iertare şi îndurare, căci Dumnezeu este iertător, îndurat. … Afară de cei slabi dintre bărbaţi, muieri şi copii, ce n-au mijloace şi nu-şi găsesc drum de scăpare, acestora poate că le va ierta Dumnezeu, căci Dumnezeu este foarte iertător.”

Deci ce observăm aici? o reală motivare de a lupta. Porbabil că unii ar zice că cuvîntul “luptă” este folosit la sensul figuat, dar nu este corect, fiindcă se menţionează foarte clar “putere şi avere” deci este nevoie de putere, dacă ar fi luptă la nivelul minţii sau la sens indirect, atunci probabil că s-ar fi recurs la importanţa înţelepciunii, şi apoi de ce averea? Desigur, este vorba despre război, cel slab nu poate participa la o luptă în mod direct.

Dar oare ce spune Dumnezeu vizavi de luptă, de vrăjmaşi?

Matei 5:43-47: “Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvîntaţi pe cei ce vă blastămă, faceţi bine celorce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru ceice vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii?Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobicinuit faceţi? Oare păgînii nu fac la fel?“

şi respectiv au apărut următoarele comentarii:
#

muslima // septembrie 19, 2009 la 1:48 pm | Răspunde (modifică)

Matei cap.10

34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
#

muslima // septembrie 19, 2009 la 1:49 pm | Răspunde (modifică)

Si voi spuneati ca Isus e iubire…………
#

muslima // septembrie 19, 2009 la 1:50 pm | Răspunde (modifică)

Luca cap.12

49. Foc am venit să arunc pe pământ şi cât aş vrea să fie acum aprins!
50. Şi cu botez am a Mă boteza, şi câtă nerăbdare am până ce se va îndeplini!
51. Vi se pare că am venit să dau pace pe pământ? Vă spun că nu, ci dezbinare.
52. Căci de acum înainte cinci dintr-o casă vor fi dezbinaţi: trei împotriva a doi şi doi împotriva a trei.
53. Dezbinaţi vor fi: tatăl împotriva fiului şi fiul împotriva tatălui, mama împotriva fiicei şi fiica împotriva mamei, soacra împotriva nurorii sale şi nora împotriva soacrei.
#

muslima // septembrie 23, 2009 la 5:08 pm | Răspunde (modifică)

Va rog sa-mi explicati si mie unde este iubirea in aceste versete. Multumesc.
#

Aş dori să iniţiem o discuţie pe marginea acestui subiect pentru ca cititorii să vadă diverse mai multe explicaţii.


[/justify]

Aishah din Moldova

Mesaje : 3
Puncte : 7
Reputatie : 0
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Motivare de a lupta Empty Re: Motivare de a lupta

Mesaj  Adrian Lun Oct 05, 2009 9:17 pm

PEntru muslima: ai scos versetele din contextuxtul Bibliei.
Iata ce spune Biblia de Dumnezeu: 1Ioan 4:8 Cine nu iubeste, n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru ca Dumnezeu este dragoste.
1Ioan 4:16 Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramane in dragoste, ramane in Dumnezeu, si Dumnezeu ramane in el.
Ioan 3:16 Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

Adrian

Mesaje : 1
Puncte : 2
Reputatie : 1
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum